Soovituslik lugemisvara 2. klassi minejatele:

Loe neid raamatuid juba suvel! (Loomulikult võid lugeda ka kõiki muid raamatuid!)

"Jussikese 7 sõpra"
"Jälle see Sune"
"Kaksteist kuud"
"Kessu ja Tripp"
"Kollane autopõrnikas sõidab ringi"
"Kui ma oleksin suur"
"Kuidas tekkisid aastaajad?"
"Kukest ja kurest, konnast ja karust"
"Kullaketrajad"
"Londiste, õige nimega Vant"
"Lumeeit"
"Lühikesed lood"
"Mammutilaps ajab tuult taga"
"Neli hommikut ja üks õhtu"
"Nublu"
"Ossum-Possum, pannkoogielukas"
"Peep ja sõnad"
"Pätu"
"Savipoti-Tobi soovikaev"
"Sipsik"
"Sune"
"Sune läheb teise klassi" "Suur Peeter ja väike Peeter"
"Sööbik ja Pisik"
"Tublid loomad"


Soovituslik kirjandus 3.klassis:

1. Moni Nilsson „Tsatsiki ise“
2. Annie M.G.Schmidt „Viplala lood“
3. Markus Saksatamm „Kass ja kinopilet“
4. Reeli Reinaus „Detektiiv Triibik loomaaias“
5. Maria Parr „Vahvlist südamed“
6. Ilmar Tomusk „Inglid kuuendas B-s“
7. Anne Fine „Minu ema on võimatu“
8. Paula Danziger „Mina, Amber Brown“
9. Ole Lund Kirkegaard „Kummitarzan ja teised“
10. Anna Sewell „Must iludus“
11. Janosch „Lähme aaret otsima“
12. Kristiina Kass „Käru-Kaarel“
13. Ilmar Tomusk „Mauno saladuslik kadumine“ (Väga kriminaalne lugu)
14. Marju Õunpuu „Kuninganna Anni lood“
15. Otfried Preussler „Väike nõid“
16. Oskar Luts „Nukitsamees“
17. Maria Parr "Vilgukivioru Tonje“
18. L.Frank Baum „Võlur Oz“
19. Frances Hodgson Brunett „Salaaed“
20. Erich Kästner „Veel üks Lotte“
21. Rainer Crummenerl „Hukkunud linnad“
22. Dorothea Flechsig „ Petronella Õnneseen“
23. J.Kuulberg „Hunt ja hobune“
24. Astrid Lindgren „Väike Tjorven, Pootsman ja Mooses“
25. Lasse ja Maia detektiivilood
26. Ajakirja „Minu Maailm“ ja „Hea Laps“

Eesti Lastekaitse Liit soovitab:

1. Kristiina Kass Samueli võlupadi
2. Sass Henno Mereröövlimäng
3. Piret Raud Sanna ja Salakütid
4. Peeter Sauter Laiskade laste raamat
5. Aino Pervik Paula-sari
6. Andrus Kivirähk Lotte reis lõunamaale
7. Marju Õunpuu Kuninganna Anni lood
8. Siiri Laidla Apteegitont Aavi
9. Kätlin Vainola Ville
10. Timo Parvela Ella teatris
11. Kerttu Soans Mari ja Jüri 10 ametit
12. Jaanus Vaiksoo Nõiutud pulmarong


Soovituslik nimekiri 4.klassi 1. poolaastaks

Vali siit nimekirjast 4 raamatut (igaks kuuks 1) Tumedalt on trükitud need raamatud, milledest on katkend ka õpikus (siis saad tunnis aktiivsemalt sõna võtta ;)
1. Voldemar Miller „Raamatud omavahel“
2. Jüri Parijõgi „Kui isa kinkis raamatuid“ „Teraspoiss“
3. Louis Sachar „Pahupidikooli isemoodi lood“, „Pahupidikooli tabab üllatus“, „Augud“
4. Reeli Reinaus „Täiesti tavaline perekond“
5. Grigori Oster „Õuduste kool“
6. Mika Keränen „Varastatud oranž jalgratas“, „Peidetud hõbedane aardelaegas“
7. Leelo Tungal „Lepatriinu faksiga“, „Lätikeelne jäätis“, „Kama kaks ja kama üks“
8. Aino Pervik „Maailm Sulelise ja Karvasega“, „Ühes väikeses veidras linnas“,
„Arabella,
9. Lucy ja Stephen Hawking „Georg ja universumi salavõti“
10. Markus Saksatamm „Külaline Okidoki planeedilt“, „Võlur Sinku-Vinku ja
nõiatrall“, „Ruubert, lohe ja laevapoisid“
11. Helju Rammo „Pimesikumängust hambatülini“, „Passita täitsamees“
12. Ilmar Tomusk „Vend Johannes“, „Lõpukaktus“, „Pöörane puhkus Parakatkus“, „Tere, Volli“, „Digipöörane kool“ (õpetaja isiklik, küsi julgelt! Väga
põnev raamat!), „Inglid kuuendas B-s“, „Kolmanda A kriminalistid „ jne.
13. Roald Dahl „Matilda“, „Tohlamid“, „Danny, maailma parim“, „Suur Sõbralik
Hiiglane“, „Charlie ja šokolaadivabrik“
14. Juhan Saar „Metsa taga ei ole mets“, „Õhtujutud“, „Mäng“
15. Alan Alexander Milne „Karupoeg Puhh“
16. Lemony Snicket „Ahastav algus“, „Vilets veski“, „Roomajate ruum“, „Karm
kool“
17. Siiri Laidla „Raamatukogunõid Rosaalie“, „Armas hunt“, „Norman Kartmatu ja Noodila vennaskond“
18. Kalju Saaber „ Lepatriini asfaldil“, „Haruldast tõugu issi“, „Luukere Atu“,
„Saurusesuvi“
19. Astrid Reinla „Teofrastus“, „Lumeelevant ja krooksjalad“, „Miikael“
20. Wimberg „Suur pidusöök“, „Härra padakonn“, „Kutsutud külaline“
21. Piret Raud „Tobias ja teine B“, „Härra Linnu lugu“, „Ernesto küülikud“,
„Printsess Luluu ja härra Kere“, „Sanna ja salakütid“
22. Sven Nordqvist „Pettsoni jõulud“
23. Josef Čapek „Ajame juttu, lapsed“
mereröövli tütar“, „Väikesed vigurijutud“, „Avar aken“ jt

2.poolaastaks

Vali siit nimekirjast igaks kuuks üks raamat! (2.poolaastal 5)

1. Astrid Lindgren „Meisterdetektiiv Blomkvist“, „Mio, mu Mio“, „Vennad lõvisüdamed“, „Röövlitütar Ronja“, „Rasmus, Pontus ja Lontu“
2. Jaak Kõdar „Üllatuste maja- kriimu ja Reinu viimased lood“, „Väikesed
naerumasinad“, „Kriimureinulised lood“
3. Hille Karm „Väike vahva vanaema“, „Joosep ootab jõuluvana“, „Ingli valgus“
4. Gianni Rodari „Cipollino seiklused“, „Telefonilood“
5. Elar Kuus „Kui vanaisa poisike oli“, „Sabaga sugulased“, „Välek vibulane“
6. C.S. Lewis „Lõvi, nõid ja riidekapp“, „Prints Caspian“, „Imetegija õepoeg“,
„Hobune ja tema poiss“
7. Eleanor Farjeon „Väike raamatutuba“
8. Voldemar Miller „Tilleprintsess“, „Sõrmkübarasõdur“, „Kiki“, „Merehundi
jutud“
9. Kerttu Soans „Mari ja Jüri 10 ametit“, Kruubi-Ruudi ja tema inimesed“
10. Pamela Lyndon Travers „Mary Poppins“
11. Contra „Minu jonn“, „Poiste aabits“, „Presidendi suur saladus“
12. Andrus Kivirähk „Sirli, Siim ja saladused“, „Kaelkirjak“, „Sibulad ja šokolaad“, „Kaka ja kevad“
13. Aapeli „Üle linna Vinski“, „Vinski lood“
14. Kristiina Kass „ Samueli võlupadi“, (seda loeme kõik) „Peeter ja mina“,
„Käru-Kaarel“, „Kasper ja viis tarka kassi“
15. Eno Raud „Lugu lendavate taldrikutega“, „Roostevaba mõõk“, „Kalevipoeg“
(seda loeme kõik), „Kilplased“
16. Toon Tellegen „Minu isa“, „Elevandipoeg Tõnis“
17. August Jakobson „Suur onu ja väike vennapoeg“, „Eesti muinasjutud“, „Sööbik ja vaskuss“
18. Friedrich Reinhold Kreutzwald „Kilplased“, „Väike vähk ja ahne naine“,
„Reinuvader rebane“, „Tark mees taskus“, „Vaeslapse käskivi“
19. V´aclav Čtvrtek „Rumcajs“
20. Venda Sõelsepp „Targasti tehtud“


Soovituslik lugemisvara 5. klassi minejatele:

Vali igaks kuuks raamat järgnevast loetelust!

A. Lindgren "Meisterdetektiiv Blomkvist"
J.R. R. Tolkien "Kääbik"
R. Roht "Jutte loomadest"
J. Krüss "Minu vaarisa ja mina"
E. Raud "Kilplased", "Kalevipoeg"
J. Brzechwa "Pan Kleksi akadeemia"
H. Gustavson "Igal kohal oma lugu"
H. Jõgisalu, L. Tihkan "Lugusid vanalt Läänemaalt"
O. Saar "Mängitud mängud"
J. Kross "Mardileib"
E. Laidsaar "Kompanii poeg"
R. Lahi "Värdi"
H. Runnel "Juturaamat"
H. Pukk "Tarkusetera"
L. Frank Baum "Võlur Oz"
B. Nikolski "Lõbusad sõdurilood"
H. Mäkela "Härra Huu"
V. Kaverin "Kerged sammud"
M. Macourek "Muinasjutte"
Jean-Jacques Sempe, Rene Goscinny "Väike Nicolas"
K. Ader "Kui mina olin veel väikene mees", "Kui mina sirgusin suuremaks"
O. Preussler "Väike nõid"

Soovituslik lugemisvara 6. klassi minejatele:

Vali igaks kuuks raamat järgnevast loetelust!

E. Kästner "Emil ja salapolitseinikud"
M. Twain "Tom Sawyeri seiklused"
O. Lund Kirkegaard "Kummi - Tarzan ja teised"
A. Lindgren "Vennad Lõvisüdamed", "Röövlitütar Ronja"
Juhan Saar "Metsa taga ei ole mets"
Juhan Jaik "Kaarnakivi"
Ivan Franko "Siis, kui loomad veel rääkisid"
G. Rodari "Telefonilood"
E. Niziurski "Marek Pieguse uskumatud seiklused"
E. Raud "Lugu lendavate taldrikutega"
E. Raud "Naksitrallid"
O. Luts "Kevade"
R. Männis "Kiviküla kooli poisid"
J. Põldma "Dzuudopoisid"
U. Vadi "Lendav laev"
J. Rannap " Koolilood"
A. Jacobsson, S. Olsson "Berti vägiteod"
J. Smuul " Meremees Murka"
A. Reinla "Miikael"
S. Jackson " Punase pealiku lunaraha"
W. Busch "Lugusid"
K. A. Hindrey "Lõhkiläinud Kolumats"
E. Kippel "Meelis"

Raamatud, mida loed 7. klassis (igast rühmast üks)

Oskar Luts „Mälestused”, nt „Talvised teed” vm
Gerard Durell „Minu pere ja muud loomad”
Ivo Parbus „Indrek Pertelson – kojujõudmine”
Eva Koff „Kust tulevad vastused?”, „Anne Franki päevik”
Andrus Kivirähk „Ivan Orava mälestused”
Benjamin Lebert „Crazy”
Jean Guillou „Kurjus”
Jüri Parijõgi „Teraspoiss”
Leelo Tungal „Varesele valu”
A:Vallik „Kuidas elad,Ann?”
Merja Otava „Priska”
Helga Nõu „Pea suu”
Christine Nöstlinger „Vahetuslaps”
Holger Pukk „Isemeelsed”, „666 MAFFIA”, „Hiir hüppas ja kass kargas”, „Banaanil on nohu”, „Neeger päevitab”, Üks luulekogu
Daniel Defoe „Robinson Crusoe”
Alexander Dumas „Kolm musketäri”
Jules Verne „Saladuslik saar”
Jules Verne „20 000 ljööd vee all”
Robert Louis Stevenson „Aarete saar”
Eduard Bornhöhe „Tasuja”
Adam Bahda „Matk naeratuse eest”
J.R.R „Sõrmuste isand”
Mehis Heinsaar „Vanameeste näppaja”
David Almond „Skellig”
Juhan Jaik „Kaarnakivi”
Otfried Preussler „Krabat”
Indrek Hargla „Õudne Eesti”
Terry Pratcett „Võlukunsti värv”
Jaan Kaplinski „Kaks päikest”
Vm maagiline lugu

SOOVITUSLIK KIRJANDUS 8. klass

A. Dumas „Kolm musketäri“
A. Dumas van. „Krahv Monte Cristo“
V. Hugo „Jumalaema kirik Pariisis“
J. Verne „Viieteistkümneaastane kapten“, „Saladuslik saar“, „Kaheksakümne päevaga ümber maailma“
R. L. Stevenson „Aarete saar“
C. Dickens „Oliver Twist“, „David Copperfield“
H. Beecher-Stowe „Onu Tomi onnike“
C. Bronte „Jane Eyre“ (tüdrukutele)
Üks A. Poe õudusjutt, nt „Kaev ja pendel“ või „Mõrv Rue Morgue`il“
de Saint-Exupery „Väike prints“
O. Wilde „Õnnelik prints“ vm tema kunstmuinasjutt
A.Kitzberg „Libahunt“
J. Krüss „Timm Thaler ehk müüdud naer
T. Pratcett „Võlukunsti värv“
K. Orlau ulmejutte kogust „Sealtmaalt“
Marshall „Ma suudan hüpata üle lompide“
W. Golding „Kärbeste jumal“
Üks kriminaalromaan (A. C. Doyle, A. Christie, G. Simenon)
A.Vallik „Kuidas elad, Ann?“ või „Mis teha, Ann?“
Üks S. Rannamaa või H. Männi teos
H. Nõu „Tõmba uttu!“
S. Olsson jt „Berti piinad“
K. Mazetti „Jumala ja minu vahel on kõik läbi“
Üks luulekogu kirj. õpikus esindatud autorilt
Rahvaste eeposeid, müüte maailma loomisest, legende

SOOVITUSLIK KIRJANDUS 9. KLASS

Fr. R. Kreutzwald „Eesti rahva ennemuistsed jutud“ 4 muinasjuttu
L. Koidula „Säärane mulk“
E. Bornhöhe „Vürst Gabriel“, „Tasuja“
M. Metsanurk „Ümera jõel“
J. Liiv „Vari“
H. Laipaik „Hauakaevaja lood“, „Tuulekellad“
E. Vilde „Külmale maale“, „Mahtra sõda“
E. Vilde „Pisuhänd“, “Külmale maale”
Fr. Tuglas „Väike Illimar“, 2 novelli
A. Mälk „Õitsev meri“
A. Gailit „Toomas Nipernaadi“, „Karge meri“, „Ekke Moor“
A.H. Tammsaare „Kõrboja peremees“ või „Tõde ja õigus“ I, jutustused
A. Kivikas „Nimed marmortahvlil“ I rmt
E. Raud „Tuli pimendatud linnas“
P. Kuusberg „Enn Kalmu kaks mina“
J. Peegel „Ma langesin esimesel sõjasuvel“
H. Sergo „Näkimadalad“
M. Unt „ Hüvasti, kollane kass“
A. Kivirähk „Rehepapp“, „Mees, kes teadis ussisõnu“, „Vargamäe vanad ja noored“
K. Reimus „Eilset pole olemas“
S. Henno „Mina olin siin“
E. Uus „Kuu külm kuma“
L. Kunnas „Sõdurjumala teener“
T. Vahemets „Lapsena metsas“
Üks luulekogu kirj. õpikus esindatud autorilt
Kaks raamatut sarjast „Teravik“, nt L. Tungal „Varesele valu“

KIRJANDUS 10. KLASS

Kaks antiikmüüti
Boccaccio “Dekameron” 2 novelli
Shakespeare “Hamlet” või “Romeo ja Julia”
Üks Moliere´i näidend
Goethe “Faust” I osa
Hugo või Mérimée või Sandi või Scotti või C. Või E.Bronté üks proosateos
Puškin “Jevgeni Onegin”
Kreutzwald “Kalevipoeg”
“Eesti rahva ennemuistsed jutud” – 2 muinasjuttu


KIRJANDUS 11. KLASS

Balzaci või Stendhali või Flaubert´i üks romaan
Dostojevski või Tolstoi üks romaan
Tšehhov 2 novelli
Kitzbergi jutustus „Libahunt“
Üks Vilde romaan /„Mäeküla piimamees“, „Külmale maale“
Vilde “Pisuhänd”/“Tabamata ime“
Tuglas 3 novelli (“Toome helbed”, “Popi ja Huhuu”, “Inimese vari” vm)
Tammsaare “Tõde ja õigus” I osa
Gailiti või Mälgu või Ristikivi üks romaan


KIRJANDUS 12. KLASS

Tammsaare “Tõde ja õigus” I osa
Üks A.Gailiti või Mälgu või Viirlaiu või Helbemäe või Ristikivi romaan

Salingeri “Kuristik rukkis”
Fitzgeraldi või Remarque´i või Hemingway või Vonneguti või Marqueze üks romaan
Üks Wilde´i või Hesse või Kafka proosateos vüi üks Bulgakovi või Nabokovi romaan

Üks Valtoni või Traadi või Vahingu või Undi proosateos
Üks Krossi romaan
Üks Kaugveri või Baturini või Luige või Saadi või Õnnepalu või Muti proosateos
Üks uudiskirjanduse teos enda valikul (nt Kender, Hiram, Sauter, Kivirähk, Rakke vm)