Kolmapäev, 01 November 2017 08:06

HELKURI KANDMINE JA VAJALIKKUS Esile tõstetud

Lugupeetud lapsevanem! Hea õpilane!

Taas on kätte jõudnud pikad ja pimedad õhtud. Juhime Teie ja laste tähelepanu helkurite kasutamisele, kandmisele ja vajalikkusele.

Sõidukijuhi seisukohalt
Kui jalakäija näeb lähenevat autot pimedas hästi, siis autojuht märkab tee ääres ilma helkurita jalakäijat alles 30-40 m kauguselt. See vahemaa ei ole piisav märkamiseks-pidurdamiseks-peatumiseks. Kui nähtavust halvendavad vihm ja autotulede peegeldumine märjalt asfaldilt, võib see vahemaa olla veelgi lühem. Eriti ohtlik on olukord jalakäija jaoks siis, kui talle lähenevad autod mõlemalt poolt. Kahe teineteisele läheneva auto tulede vihus jääb helkurita jalakäija autojuhtidele sisuliselt märkamatuks.

Helkurist
Korraliku helkuriga jalakäija on auto lähitulede valguvihus märgatav vähemalt 130-150 meetri kauguselt. Helkurit tuleb kanda õigesti. Helkurist ei ole kasu, kui see välja ei paista. Kuna jalakäija peab kõnnitee puudumisel kõndima vasakul pool teed, siis tuleb helkur kinnitada riiete külge sõiduteepoolsele ehk paremale küljele nii, et see oleks nähtav igast suunast. Helkur peab jääma rippuma umbes põlve kõrgusele, kuna samal kõrgusel asetsevad ka sõidukite tuled. Laste puhul tasub eelistada riiete külge õmmeldud helkurribasid, kuna mängides ja joostes võib nööri küljes rippuv helkur kergesti ära kaduda.

Jalgrattur
Lisaks jalakäijale peab end pimedal ajal nähtavaks tegema ka jalgrattur. Vastavalt Liiklusseadusele peavad jalgrattal olema ees valge ja taga punane helkur ning vähemalt ühe ratta kummalgi poolel kollane helkur. Pimedal ajal peavad jalgrattal lisaks olema ees valge ja taga punane tuli.

Kohustus, mitte valik!
Helkuri kandmine on jalakäijale kohustuslik nii valgustatud kui valgustamata teel, nii kõnniteel kui sõiduteel. Helkurita pimedal ajal liikumine ja tuledeta jalgratta juhtimine on väärteona karistatavad ning politsei kontrollib nende nõuete täitmist. Helkurita jalakäijale ja tuledeta jalgratturile on võimalik määrata rahatrahvi kuni 40 eurot. Kui jalakäija või jalgrattur on aga joobes või on oma käitumisega põhjustanud liiklusohu, võib trahvisumma olla kuni 400 eurot.

Milleks helkur?
Helkurit ei ole vaja politseile näitamiseks, vaid enda ohutuse tagamiseks.

Koolipere juhib sel nädalal aktiivselt tähelepanu helkuri vajalikkusele. Jagame koolis helkuri lapsele, kel see puudub. Jutustame ainetundides: millest helkur on tehtud, kust need pärit on ja miks neid vaja on.

Täname koostöö eest!

Lugupidamisega